Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/10419/259158 
Title (translated): 
Empiryczna ocena strategii celu inflacyjnego (analiza wybranych danych ekonomicznych)
Year of Publication: 
2013
Citation: 
[Journal:] Comparative Economic Research. Central and Eastern Europe [ISSN:] 2082-6737 [Volume:] 16 [Issue:] 3 [Publisher:] Łódź University Press [Place:] Łódź [Year:] 2013 [Pages:] 147-167
Publisher: 
Łódź University Press, Łódź
Abstract: 
Inflation Targeting (IT) is used by about 30 countries (both developed and developing countries) around the world, and the number of countries was said to increase (IMF 2005). IT strategy was created as a way of getting inflation under control. The global crisis of recent years has given a new perspective to IT strategy and its effectiveness. The most obvious way of analyzing the effects of IT is to compare characteristics of inflation for periods before and after its implementation. So in my research I try to answer following comparative aspects: First, how does IT strategy work, and second, how does it work in the situation of global turmoil? I analyzed the years before and after implementation of IT strategy for those countries which employ it, as well as its implementation and effect during the time of the global crises.
Abstract (Translated): 
Strategia celu inflacyjnego jest jedną z wielu strategii monetarnych, charakterystyczne dla nie jej koncentracja na inflacji jako zmiennej ekonomicznej, którą bank centralny może zarządzać i jednocześnie przekonanie, że inflacja jest tak istotna dla podmiotów gospodarczych i gospodarki, że można za jej pomocą wpływać na zachowania podmiotów. Celem zarządzania inflacją w strategii celu inflacyjnego jest sprowadzenie i utrzymywania jej na wybranym pożądanym poziomie. Celem artykułu jest weryfikacja empiryczna, czy strategia celu inflacyjnego okazała się być skuteczna w osiąganiu celu, jaki przed nią się stawia oraz czy możliwość realizacji tego celu jest uzależniona od warunków zewnętrznych, jakim jest kryzys globalny. Analiza obejmuje wszystkie kraje stosujące strategię celu inflacyjnego i obejmują lata 1990-2010. Poczynione badania pozwalają wyciągnąć wniosek, że obserwacja sytuacji inflacyjnej przed i po wprowadzeniu strategii celu inflacyjnego wskazuje na spadek inflacji i jej zmienności po wprowadzeniu strategii. Nie można jednak jednoznacznie mówić o zależności przyczynowo-skutkowej. Obserwacja zachowania inflacji w krajach celu inflacyjnego w czasie kryzysu globalnego wskazuje, że z reguły nie udało im się utrzymać inflacji na wcześniejszym poziomie, a niejednokrotnie inflacja przekroczyła dopuszczalne zakładane poziomy. Pytanie jest czy jest to efekt odejścia od zobowiązań zawartych w strategii, czy też niemożności jej realizacji. W obu przypadkach może to wskazywać na nieadekwatność strategii celu inflacyjnego w sytuacji globalnego kryzysu ekonomicznego i przynajmniej na konieczność jej modyfikacji.
Persistent Identifier of the first edition: 
Creative Commons License: 
cc-by-nc-nd Logo
Document Type: 
Article

Files in This Item:
File
Size





Items in EconStor are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.